Listopad 2007

Izzy od malicka

30. listopadu 2007 v 22:36 | Alex
A aktuálna fotka!

Izzy foto

30. listopadu 2007 v 22:35 | Alex


Alexi foto 4

30. listopadu 2007 v 22:28 | Alex |  Alexi Laiho

Alexi foto 3

30. listopadu 2007 v 22:26 | Alex |  Alexi Laiho

Fotky z koncertov

30. listopadu 2007 v 22:24 | Alex |  Alexi Laiho

Alexi foto 2

30. listopadu 2007 v 22:22 | Alex |  Alexi Laiho
skvělá animace!

Skvělá kytara! :D

Alexi foto 1

30. listopadu 2007 v 22:20 | Alex |  Alexi Laiho
Alexi Laiho

Slovnik .....zaklady

30. listopadu 2007 v 22:13 | Alex |  Finsko
anokyllä[küllä]
neei[ej]
prosím (tykání)olkaa hyvä[olká hüvä]
prosím (vykání)ole hyvä[ole hüvä]
děkujikiitos[kítos]
AhojHei. Moi.[hej] [moj]
Dobré ráno!Hyvää huomenta![hüvää huomenta]
Dobré odpoledne!Hyvää itltapäivää![hüvää iltapäjvää]
Dobrý den!Hyvää päivää[hüvää päjvää]
Dobrý večer!Hyvää iltaa![hüvää iltá]
Na shledanouNäkemiin.[näkemín]
SbohemHyvästi.[hüvästi]
0nolla[nolla]
1yksi[üksi]
2kaksi[kaksi]
3kolme[kolme]
4neljä[neljä]
5viisi[vísi]
6kuusi[kúsi]
7seitsemän[seiccemän]
8kahdeksan[kahdeksan]
9yhdeksän[ühdeksän]
10kymmenen[kümmenen]

Pocasie

30. listopadu 2007 v 22:11 | Alex |  Finsko
Leden
Studený, temný a depresivní měsíc - v Laponsku je Arktická noc - celý den nevidíte slunce.
Únor
Stejné jako v lednu.
Březen
Dny začínají být delší než noci, přilétají ptáci, ale většina země je stále pokryta ledem a sněhem.
Duben
Jižní Finsko je už zbaveno sněhu, tento měsíc je nejlepší doba na navštívení severu za účelem lyžování.
Květen
Sníh už je pouze v Laponsku, stromy začínají kvést a v lesích je zase slyšet ptačí zpěv, většina výletních míst se v květnu otevírá.
Červen
Nejdelší dny za celý rok (po celé zemi), školákům začínají prázdniny, pozor - mění se většina autobusových tras.
Červenec
Na severu Finska je Arktický den - žádná noc, země se utápí v zeleni. Pozor na komáry, kteří se v okolí jezer množí, všechna výletní místa jsou již otevřena.
Srpen
Dny se krátí, ale vegetace stále kvete a roste, koncem měsíce však některé stromy začnou žloutnout a ptáci se vrací na jih. V půlce srpna začíná školákům opět výuka.
Září
Dny a noci jsou stejně dlouhé, teplota je nevyšší za celý rok, ale déšť není nic neobvyklého - půda je pořád vlhká, stromy ztrácí listy.
Říjen
Na jihu je teplota stále příjemná, ale klesá. Na severu již začíná sněžit, ptáci již definitivně odlétli a stromy nemají listy. Dny jsou kratší než noci a často prší.
Listopad
Tento měsíc je pro Finsko velmi typický - tma a zima. Sníh už padá i na jihu.
Prosinec
Nejtemnější měsíc, po celém Finsku hustě sněží, není však příliš tma. Teplota může klesnout až k -30°C.
Arktická noc ve Finsku trvá minimálně 16 hodin a 15 minut zatímco arktický den 22 hodin a 40 minut.
Teploty se v Helsinkách v lednu průměrně pohybují kolem - 5, 5°C a v červenci kolem 17, 4°C.

Kraje

30. listopadu 2007 v 22:09 | Alex |  Finsko
KrajHlavní město
Jižní FinskoHämeenlinna
Západní FinskoTurku
Východní FinskoMikkeli
OuluOulu
Laponsko
Rovaniemi
AlandyMaarianhamina

Turku

30. listopadu 2007 v 22:08 | Alex |  Finsko

Hrad Turku

Za návštěvu v Turku rozhodně stojí hrad Turku, který se majestátně tyčí na západě města, na břehu Aury. Byl svědkem bojů i historických jednání. V roce 1743 zde byl uzavřen mír s Ruskem, předtím byl hrad dlouhá léta rezidencí švédského guvernéra Pera Braha, i když původně byl založen jako obranná pevnost (ve 13. století). V 16. a 17. století byl hrad přebudován a rozšířen, a to zvláště po velkém požáru v roce 1614. V roce 1881 zde bylo vybudováno historické muzeum.

Dóm v Turku

Nesmíme zapomenout ani na Dóm v Turku (Tuomiokirkko) při němž bylo ve 13. století založeno biskupství. Vnějšek si udržel středověký ráz, ale interiér byl po požáru v roce 1827 zcela přebudován. Slouží především věřícím evangelicko-luteránského vyznání. Je zde pohřbena Catherine Mansdotter - královna Švédska a Finska. Na Štědrý večer o Vánocích se zde koná velká bohoslužba, kterou přenáší televize a rádio.

Skanzen Luostarinmäki

Luostarinmäki je skanzen na hoře Vartiovuori. Je to prakticky jediná část města, která se dochovala z 18. století. Zažila již 30 požárů. Dříve sloužilo jako obydlí pro řemeslníky, skanzenem se stalo až v roce 1940.

Muzeum Ett hem

Název muzea Ett hem znamená "domov". V tomto muzeu můžete vidět typická finská obydlí od 18. století.
Dalšími muzei v Turku jsou Muzeum farmacie, Muzeum biologie, Sibeliovo muzeum, Muzeum lodě Sigyn (která jediná přežila z doby Vikingů) a Muzeum umění.

Hudební festivaly v Turku

V Turku se konají dva velmi známé hudební festivaly. Turku musik festival se koná druhý týden v srpnu a hraje se na něm klasická hudba předělaná na národní finskou hudbu. Tím druhým je velmi známý a populární Ruisrock, pravděpodobně nejstarší rockový festival na světě, který probíhá od roku 1969 a koná se poslední týden v červnu v Ruissalo parku.

Vzdelavaci system

30. listopadu 2007 v 22:06 | Alex |  Finsko
ZÁKLADNÍ STUPEŇ
Základní školy navštěvují žáci od věku 6 - 7 let do věku 15 - 16 let. Devět tříd se dělí na první stupeň (základní ) - 1. - 6. třída a na druhý stupeň (nižší střední) - 7. - 9. třída. Základní školy poskytují všeobecnou výuku a jsou obvykle zřizovány státem.


STŘEDNÍ STUPEŇ
Střední stupeň vzdělání absolvují studenti ve věku 16 - 19 let. Existují dva typy škol:
a) všeobecné - zřízené státem, připravují studenty na vysoké školy, ukončení školy po splnění všech povinností závěrečnými zkouškami a obdržením certifikátu.
b) volitelné specializace - obvykle zřízeny samosprávnými jednotkami nebo soukromé, studium má i praktickou část. Druhy specializací: přírodní vědy; technologie, komunikace a doprava; sociální vědy, obchod a administrativa; turismus, pohostinství a domácí služby; sociální služby, zdravotnictví a sport; kultura; přírodní zdroje a životní prostředí; humanitní studia a pedagogika; Po splnění všech povinností je nutné složit teoretickou i praktickou část závěrečných zkoušek. Absolventi obdrží závěrečný certifikát a certifikát praktických dovedností.

VYSOKOŠKOLSKÝ STUPEŇ
Studium je možné absolvovat buď univerzitní nebo profesně orientované. Dělí se na dva stupně: bakalářský a magisterský. Ve Finsku je zaveden kreditní systém vysokoškolského studia.

Zaujimavosti

30. listopadu 2007 v 22:04 | Alex |  Finsko
CESTOVNÍ RUCH
PŘÍRODA
Finsko je známé svou nedotčenou přírodou, hlubokými lesy, unikátním pobřežím a tisíci jezery. Dlouhou část roku panuje ve Finsku zima a sníh, v další polovině roku prožívají Finové nekonečné letní noci. Rozmanitá krajina skýtá mnoho možností k rekreaci. V létě je populární plavání a sjíždění řek. Zimu si užívají především milovníci bílé stopy a bruslaři, kteří využívají zamrzlé hladiny jezer a řek.

Finové věří v magickou sílu přírodních symbolů (medvěd, labuť, okoun říční, bříza, lilie, žula), které si sami v celonárodním hlasování zvolili.
REGIONY FINSKA
Helsinky - Katedrála Uspenski

Helsinky a okolí - souměstí Helsinky, Espoo, Vantaa je nejrozsáhlejší urbanizované území ve Finsku, kde žije cca 1 milion obyvatel. Helsinky jsou hlavním městem, významným přístavem a kulturní metropolí. V centru se koncentruje největší množství atraktivit cestovního ruchu - restaurace, kavárny, hotely, muzea moderního umění apod. Různé kulturní a sportovní události se konají v parcích při pobřeží.

Jižní Finsko a ostrovy - hustě osídlená krajina, kde se nachází například nejstarší finské město Turku. K trávení volného času je možné využít zábavní parky, dále je zde populární cykloturistika nebo rybaření. V regionu se nacházejí národní parky.
Západní pobřeží - lemuje Botnický záliv. Pobřeží pokrývají písečné pláže, krajina je venkovská, se zemědělskými usedlostmi, protékají zde mnohé řeky a v zálivech u pobřeží najdeme historická městečka. Zajímavosti: Rauma - starobylé město zapsané do seznamu UNESCO, Oulu - univerzitní město.

Jezerní oblast - rozkládá se mezi městy Lahti, Tampere, Kuopio a Joensuu, jedná se o nejrozsáhlejší jezerní oblast v Evropě. Systém jezer s četnými ostrovy je propojen mnoha řekami, potoky, kanály. Krajina je zalesněná, návštěvníci ji vyhledávají z důvodů klidu a čistoty.
Laponsko - polární záře, barevný podzim, nekonečné noci, drsná krajina, daleký sever země, muzeum zvyklostí Laponců, polární kruh, domov Santu Clause a sobů - tak lze charakterizovat tento úžasný kraj.
ARCHITEKTURA
Architektura je typicky severská, nejčastěji využívaným stavebním materiálem je dřevo. Na některých místech se objevuje vliv ruské architektury.

DOPRAVNÍ PŘEDPISY
 • Předpisy silničního provozu
Maximální povolená rychlost v obci50 km/h
Maximální povolená rychlost mimo obec100 km/h
Maximální povolená rychlost na dálnici120 km/h
Maximální povolená hladina alkoholu v krvi0,05 %
 • Pokuty
  Policie je oprávněna ukládat, ale ne vybírat pokuty na místě. Minimální pokuta za menší přestupek je 8,5 EUR. Pokuta je splatná do 2 týdnů na poštovních úřadech.

 • Dálniční poplatky
  Ve Finsku se na dálnicích ani na ostatních silnicích nevybírají žádné poplatky.
STÁTNÍ SVÁTKY
SVÁTEK
DATUM
Nový rok1. ledna
Tři Králové6. ledna
Velikonocepohyblivý svátek - pátek, sobota, neděle
První Máj (Vappu)1. května
Nanebevstoupení Páněpohyblivý svátek - 40 dní po Velikonocích
Svatodušní nedělepohyblivý svátek - 50 dní po Velikonocích
Předvečer Slunovratupohyblivý svátek neoficiální - pátek - mezi 20. a 26. červnem
Slunovratpohyblivý svátek - sobota - mezi 20. a 26. červnem
Svátek Všech Svatýchpohyblivý svátek - sobota - mezi 31.říjnem a 6. listopadem
Den Nezávislosti6. prosince
Vánoce25. a 26. prosince
PRAKTICKÁ TELEFONNÍ ČÍSLA
 • Nouzové volání 112 (záchranná služba, hasiči, policie)
 • Policie: 10022
FINSKÁ KUCHYNĚ
Finská kuchyně vychází především z národních produktů např. lesní plody, houby, maso, ryby, brambory, zelenina. Jídla se liší regionálně, na západě jsou ovlivněna švédskou kuchyní. Velice častým jídlem je dušené maso se zeleninou nebo pečeně upravovaná na grilu. Finové mají rádi výrazně okořeněné brambory na mnoho způsobů.
 • Recept na typické finské jídlo:
Karelijská horká pánev (region Karélie)
Potřebujete: 300 g hovězí plátky, 300 g vepřová plec, 300 g dušené jehněčí nebo skopové maso, 2-3 cibule, sůl, směs koření, voda
Příprava: Maso nakrájíme na kostky (4 x 4 cm). Na hrubo nakrájenou cibuli a maso osmažíme a okořeníme dle chuti. Směs zalijeme vodou tak, aby maso bylo ponořené. Dusíme bez pokličky při 175 º C dvě a půl až tři hodiny. Hrnec přikryjeme pokličkou až před koncem doby přípravy. Servírujeme s maštěnými bramborami nebo bramborovou kaší.
TYPICKÉ VÝROBKY
 • NOKIA - mobilní telefony
 • "hi-tech" výrobky
 • počítačový software
 • FINLANDIA (finská vodka)
 • EXEL - sportovní vybavení na florbal
VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI VĚDY A KULTURY

Nobelova cena za chemii 1945 - Artturi Virtanen
Nobelova cena za literaturu1939 - Frans Eemil Sillanpaa

Ekonomika

30. listopadu 2007 v 21:57 | Alex |  Finsko
Finsko patří z hlediska ekonomické výkonnosti mezi nejúspěšnější země Unie. Ekonomický růst za rok 2005 činil v souladu s prognozami 2,1 procent a po tříletém klesajícím trendu dosáhl finský vývoz pětiprocentního nárůstu. I v následujících letech bude ekonomický růst výrazně ovlivněn zvyšujícím se růstem finského vývozu (zejména elektrotechnických a elektronických produktů). Hlavní motor finské ekonomiky představuje sektor informační a komunikační technologie a mezi nejvýznamnější vývozní artikly patří právě telekomunikační produkty včetně mobilních telefonů. Proto má na růstu HDP ve Finsku nezanedbatelný podíl i největší výrobce mobilních telefonů na světě - nadnárodní společnost Nokia. Více než polovina finského obchodu se odehrává mezi zeměmi Unie (zejména s Německem, Švédskem a Velkou Británií).
Podobně jako v ostatních skandinávských zemí i Finsko zastihla hospodářská krize na počátku devadesátých let. Světová ekonomika prodělávala v rámci globálních změn krizi, která se projevila i ve Finsku, jelikož byl obchod této malé země silně propojen se světovými trhy. Dalším důvodem krize byla ztráta sovětského trhu. Ještě v roce 1988 patřilo Finsko mezi osm zemí s největším HDP na osobu na světě. V roce 1990 se hospodářský růst zastavil a v následujícím roce se snižoval o 7,1 procent. Situace se stabilizovala v polovině devadesátých let. I přes dobré výkony po zažehnání recese zůstává finská ekonomika zranitelná. Domácí trh není dostatečně velký, zahraniční firmy kupující finské produkty mají v zemi velký vliv a finské firmy musí tvrdě bojovat v konkurenci soutěživého globálního trhu.
Jednou z nedořešených slabin finského hospodářství je míra nezaměstnanosti. Ta se ještě před deseti lety pohybovala okolo 16 procent, postupně klesá, avšak cílové hodnoty (zaměstnanost na úrovni 75 procent a míra nezaměstnanosti 5 procent), které avizovali představitelé finské vlády, se prozatím dosáhnout nepodařilo. V roce 2005 dosahovala nezaměstnanost 8,4 procent. Vysoká nezaměstnanost ve má výrazný strukturální charakter (vyšší nezaměstnanost u starších obyvatel a méně kvalifikovaných pracovníků, regionální nezaměstnanost). Podle odborníků mohou být její příčinou i příliš vysoké podpory v nezaměstnanosti, vyšší zdanění práce či složité procedury při zakládání nových firem. (Zdroj: České centrum (Export.cz) )
Problémům souvisejícím s celosvětovým ekonomickým vývojem se Finsko muselo bránit teritoriální diverzifikací exportního sektoru. Právě proto získaly finské výrobky v mnoha komoditách v roce 2004 v některých ekonomických destinacích větší tržní podíly, či se objevily na nových světových lokalitách. Příkladem výrazných úspěchů může být i silový motor finské ekonomiky - sektor informační a komunikační technologie. Snížená poptávka v zemích EU byla kompenzována vývozem tohoto sektoru na trhy Číny, jihovýchodní Asie a Latinské Ameriky. Výroba elektrotechnického průmyslu se v loňském roce sice kvantitativně zvýšila o 14 %, avšak hodnota vývozu tohoto průmyslového odvětví klesla v důsledku snížení vývozních cen o 2-3 %. Zhruba 80 % z elektrotechnického průmyslu představují telekomunikační výrobky jako mobilní telefony a telekomunikační sítě.
Růst celkové produkce v roce 2005 (2,1 %) znamenal zpomalení hospodářského růstu ve Finsku o 1,5 procentního bodu oproti loňskému roku. Značný vliv na nižší růst celkové výroby měl výpadek produkce v papírenském průmyslu (dlouhotrvající stávka na jaře s následným zastavením výroby ze strany zaměstnavatelů), což mělo za následek snížení výroby v daném průmyslovém odvětví až o desetinu. Odhaduje se, že bez tohoto výpadku by celkový hospodářský růst dosáhl téměř 3 %
Výsledky zahraničního obchodu Finska za loňský rok je možno hodnotit velmi pozitivně. Podle celní statistiky zahraničního obchodu se celková hodnota vývozu zvýšila na 48 790 mil. EUR. Dovoz vzrostl o deset procent na 40 270 mil. EUR. O růst vývozu se v loňském roce zasloužil průmysl kovů, stroje a zařízení a chemický průmysl. Z hlavních kategorií výrobků se oproti předcházejícímu roku snížil pouze vývoz elektrotechnického průmyslu a lodí. Podíl vývozu výrobků špičkových technologií se v loňském roce snížil o 17,5 %. Tento pokles byl ovlivněn především snížením hodnoty vývozu mobilních telefonů, ačkoliv kvantitativně jejich vývoz dosáhl rekordního množství 32 miliónů kusů.
V oblasti energetiky je program zaměřen především na elektroenergetiku, konkrétně na jadernou energetiku a úložiště odpadů. Podíl jaderné energie ve Finsku činí přibližně 27 % spotřeby elektrické energie. Podíl elektrické energie vyrobené spalováním fosilních paliv činí přibližně 40 % a podíl elektrické energie vyrobené ve vodních elektrárnách dosahuje přibližně 20 %. Finsko věnuje rovněž velkou pozornost zvýšení podílu elektrické energie vyrobené z alternativních a obnovitelných zdrojů.
Finsko v současnosti navyšuje své energetické kapacity prostřednictvím dalších jaderných elektráren. Provozovány jsou celkem 4 bloky jaderných elektráren ve dvou lokalitách.V prosinci 2003 rozhodla finská vláda o výstavbě nového 5. bloku jaderné elektrárny o výkonu 1600 MW v oblasti Olkiluoto. Uvedení nového reaktoru do provozu jese používá rašelina a biomasa na dřevním základě. Dalším používaným palivem je ekologicky šetrnější rákos (spalováním vzniká méně škodlivin než u předchozích).
Finsko patří mezi tradiční a dlouhodobé obchodní partnery České republiky. Pro rozvoj této obchodní relace byla podstatná zejména Dohoda o odstra plánováno na rok 2009. Projekt sledoval hlavní cíle finské energetiky: zajištění zásobování energií, udržení přiměřené ceny a přijatelné dopady na životní prostředí. Na spolupráci v oblasti subdodávek na tomto v současné době největším finském investičním projektu se podílí i české firmy (např. Škoda JS, a.s.). Finsko uvažuje o výstavbě dalšího (šestého) jaderného bloku.
V oblasti ukládání radioaktivních odpadů je Finsko na jednom z předních míst na světě. Při JE Olkiluoto je v hloubce 500 metrů vybudováno ve skalním masivu podzemní úložiště pro vyhořelé jaderné palivo. Finsko se tak stalo první zemí, která vybudování trvalého úložiště uskutečnila.
Finsko má největší elektrárnu na biomasu na světě - Alholmens Kraft ve městě Pietarsaari (na západním pobřeží cca 500 km od Helsinek). Jako palivo nění obchodních překážek ve vzájemném obchodě platná od roku 1974 až do roku 1995. Vstupem Finska do EU byla pak tato bilaterální smlouva překonána tzv. Evropskou dohodou, která svou dimenzí rovněž upravila další možnosti expanze obchodní spolupráce. Od 1.5.2004 je v platnosti Smlouva o přistoupení České republiky k Evropské unii. Přestože v objemovém srovnání Finsko nepatří mezi nejdůležitější obchodní partnery ČR, má svým postavením i charakterem významnou pozici v rámci našeho zahraničního obchodu

Zahranicna politika

30. listopadu 2007 v 21:54 | Alex |  Finsko
Finsko leží na hranici východu se západem a za studené války představovalo tradiční nárazníkovou zónu mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. Přestože prosazovalo politiku neutrality a nezapojovalo se do nadnárodních organizací, sovětský vliv na rozhodování ve finské politice byl patrný. Konec studené války posílil finskou pozici v mezinárodní politice.
Hlavními pilíři zahraniční politiky se stalo členství v OSN, OBSE, Radě Evropy a v neposlední řadě Evropské unii. Finské aktivity v OSN mají dlouhou a bohatou tradici, země se soustředí zejména na prosazování lidských práv a demokracie. Rozvojová pomoc Finska sice nedosahuje 0,7 procent HDP stanovených OSN, země však přispívá alespoň 0,4 procenty HDP.
Finsko se aktivně zasazuje o posílení role Unie v mírových misích. Samo se podílí na misích IFOR/SFOR. Účast finských vojsk na peacekeepingu a krizovém managementu vyžaduje svolení k těmto akcím vydané Radou bezpečnosti OSN nebo OBSE.
Současná finská bezpečnostní politika zahrnuje spolehlivou nezávislou obranu, členství v EU a spolupráci s NATO. Po zveřejnění bezpečnostního dokumentu vlády na konci září 2004 se rozhořela žhavá debata o smyslu vojenské neúčasti, tedy neúčastni v bezpečnostních aliancích. Ozývaly se hlasy, že Finsko se již dávno svého statutu vzdalo tím, že se zapojilo do evropské bezpečnostní spolupráce. Finsko zůstává vojensky nezúčastněným státem za současných podmínek a stále posuzuje svoji vojenskou neúčast, zvládání krizí a bezpečnostní spolupráci v Evropě s tím, že bere na vědomí změny v regionálním prostředí a vývoj v EU. Ve vztahu k NATO si Finsko vybralo cestu otevřených dveří: nestojí proti němu a ani se nastalo prozatím jeho členem. Zatímco zůstává oficiálně vojensky nezúčastněné, spolupráce s NATO se od roku 1992 rozrostla do takové míry, že by mohlo prakticky vstoupit kdykoliv. Avšak Finsko se pravděpodobně v několika příštích letech členem nestane. O jeho členství by se mohlo uvažovat pouze v případě náhlé změny bezpečnostního klimatu v Evropě. Do té doby bude stát opodál a využívat svoji pozici k prospěchu.
Při pohledu na politické rozložení sil země je vysoce pravděpodobné, že současná vláda Strany středu, Sociální demokracie a Švédské lidové strany má vysokou pravděpodobnost vydržet i příští parlamentní období 2007-2011, pokud si strany udrží většinu v parlamentu, a tedy pokračovat ve své jasné politické linii hájící vojenskou neúčast. Pokud i současná prezidentka Tarja Halonen zůstane v úřadu druhé období v letech 2006 - 2012, stejně pak jako ona, tak i vládní strany zůstanou nakloněny veřejnosti, která se NATO brání. Pokud nahlížíme na vojenskou neúčast jako na prostředek a ne cíl, finská vláda může v budoucnu zvážit členství v alianci v případě, že by lépe posloužilo ochraně a bezpečnosti regionu.

SEVERSKÁ SPOLUPRÁCE
Kořeny severské spolupráce sahají do dávné historie. Severská království měla na sebe od svého vzniku v ranném středověku úzké vazby: Švédsko ovládalo území Finska, Dánsko dlouhou dobu zahrnovalo norské provincie. Koncept politického skandinavismu, tedy úzké spolupráce severských zemí, byl znovu objeven v první polovině devatenáctého století. Skandinavismus si dal za úkol sjednotit severské země v jeden silný stát, který by odvracel ruské a německé hrozby. Jednotný stát sice nikdy nevznikl, ale úzkou spolupráci severských zemí v druhé polovině dvacátého století se navázat podařilo.
Severské země sdílejí mnoho stejných charakteristických znaků vytvářejících skandinávskou identitu: geografická poloha, společná historie, germánský jazyk (kromě Finska), luteránství, demokratická tradice, občanská společnost, sociální stát a jiné. Tyto charakteristiky země pojily a ulehčily cestu k nordické spolupráci, která se tak, jak ji známe dnes, rozvinula především po druhé světové válce. V roce 1952 došlo k založení Severské rady. Švédsko, Dánsko, Norsko a Island se staly členy od samotného počátku, Finsko se připojilo o čtyři roky později. Severská rada sloužila jako konzultativní orgán pro kulturní a politické otázky složený ze zástupců parlamentu. Alandské ostrovy, Faerské ostrovy a Grónsko měly své zástupce ve finské, respektive dánské delegaci. V roce 1971 byla ustanovena Severská rada ministrů, která sdružovala vládní zástupce severských zemí. Mezi zeměmi byla vytvořena pasová unie a společný pracovní trh. Zahraniční a bezpečnostní politika se nikdy nestala hlavním tématem diskuzí. Samotná rozhodnutí Severské rady ministrů měla charakter konzultativních doporučení a nebyla tak pro zúčastněné země právně závazná. Obě rady vznikly po druhé světové válce a reflektovaly realitu studené války. Finsko a Švédsko prosazovalo politiku neutrality, Dánsko, Norsko a Island se po neúspěšném pokusu vytvořit Skandinávskou obrannou unii staly zakládajícími členy NATO a důležitými strategickými body. V této souvislosti se mluvilo o tzv. GIUK line, tedy pro Spojené státy důležité linii spojující Grónsko, Island a Velkou Británii.
Severská spolupráce se v současné době odehrává především na půdě Evropské unie. Tato kooperace zahrnuje státy, které vstupovaly do společenství jednotlivě a zprvu nezamýšlely severský blok vytvořit. Na jejich členství bylo nahlíženo individuálně, což časem vedlo ke kritice neschopnosti severských států využít svoji kulturní a zeměpisnou blízkost a politickou vůli pro prosazení zájmů tohoto regionu. K určité spolupráci došlo, a to na základě finsko-švédské iniciativy, která dala vzniknout NORDCAPS, fóra, které severskou spolupráci začalo více koordinovat. Avšak i tato koordinace je slabá, vezmeme - li v úvahu kulturní a historický základ, který se tu pro dynamičtější spolupráci nabízí. Tyto iniciativy se staly součástí spolupráce na Severní dimenzi představené tehdejším finským premiérem Paavem Lipponenem v roce 1997 a prezentované jako snaha zvládnout problémy týkající se této oblasti. Úsilím finské vlády bylo vytvořit koherentní politiku EU ve vztahu k severnímu regionu ve stejném duchu, jakou představuje tzv. jižní politika ke státům jižní Evropy. Severní dimenze EU má za úkol zvýšit všeobecné povědomí o specifických problémech severského regionu a zdůrazňuje také pozitivní nezávislost mezi EU, Ruskem a pobaltským regionem.
Severský region stal jedním z cílů zahraničních politik Evropské unie. Zejména Finsko usiluje o prosazování tzv. měkkého bezpečnostního modelu a v tomto směru od EU očekává několik kroků. EU by se měla v severském regionu soustředit na měkké bezpečnostní otázky, jelikož může nabídnout více zdrojů a politické váhy pro řešení potenciálních problémů, než je Finsko samo schopno nabídnout prostřednictvím bilaterálních jednání s Ruskem.
Zpracováno dle informačního serveru Virtual Finland Ministerstva zahraničních věcí Finska.
ČLENSTVÍ FINSKA V MEZINÁRODNÍCH ORGANIZACÍCH A REGIONÁLNÍCH USKUPENÍCH
Finsko je členem: AfDB, AsDB, Australia Group, BIS, CBSS, CE, CERN, EAPC, EBRD, EIB, EMU, ESA, EU, FAO, G- 9, IADB, IAEA, IBRD, ICAO, ICC, ICCt, ICFTU, ICRM, IDA, IEA, IFAD, IFC, IFRCS, IHO, ILO, IMF, IMO, Interpol, IOC, IOM, ISO, ITU, MIGA, NAM (host), NC, NEA, NIB, NSG, OAS (pozorovatel), OECD, OPCW, OSCE, Paris Club, PCA, PFP, UN, UNCTAD, UNESCO, UNFICYP, UNHCR, UNIDO, UNMEE, UNMIK, UNMIL, UNMOGIP, UNTSO, UPU, WCO, WEU (pozorovatel), WFTU, WHO, WIPO, WMO, WTO, ZC Zdroj: Příručka CIA (poslední aktualizace v únoru 2005)
Podle finského MZV je Finsko zastoupeno v 600 dohodách a úmluvách multilaterálního charakteru.
BILATERÁLNÍ SMLOUVY S ČESKOU REPUBLIKOU:
 • Dohoda o letecké dopravě (13. července 1949)
 • Dohoda o mezinárodní silniční přepravě (23. února 1970)
 • Dohoda o spolupráci na poli kultury, vědy a v jiných oblastech (12. října 1973)
 • Smlouva o zrušení vízové povinnosti (31. ledna 1975)
 • Dohoda o spolupráci v turistice (20. prosince 1975)
 • Dohoda o ochraně a podpoře investic (6. listopadu 1990)
 • Dohoda o zamezení dvojího zdanění (2. prosince 1994)
 • Dohoda o kulturní, školské a vědecké spolupráci ( 30. listopadu 1999)

Politicky System

30. listopadu 2007 v 21:53 | Alex |  Finsko
STÁTNÍ ZŘÍZENÍ
Finsko je demokratickou republikou. V čele země stojí prezident. Ten je zvolen v přímé volbě na šest let, maximálně dvakrát po sobě. V minulosti byl prezident volen kolegiem volitelů (300, později 301 členů), od roku 1994 je volba přímá. Prezident jmenuje a odvolává vládu a navrhuje kandidáty na post předsedy vlády po konzultaci s parlamentními stranami a mluvčím parlamentu. Původní právo prezidenta rozpustit parlament a svolat nové volby bylo omezeno ústavní reformou z roku 1991. Toto právo bylo využito dvakrát - a to v roce 1917 a 1975. Dnes je vztah mezi prezidentem a parlamentem omezen na oficiální ceremonie. V únoru 2000 se Tarja Halonen stala první ženou v prezidentském úřadě, když porazila kandidáta Strany středu Esko Aha. V další prezidenské volbě v červnu 2006 byla do úřadu znovu potvrzena. Další prezidenstké volby se budou konat v září 2012.
VLÁDA
Současná vláda byla vytvořena na základě výsledků parlamentních voleb z března 2007. Premiérem se podruhé stal Matti Vanhanen ze Strany středu. Sestavil vládní koalice, které se účastní Strana středu, Národní koaliční strana, Zelená liga a Švédská lidová strana ve Finsku. Kabinet má celkem 20 ministrů.
Aktuální seznam finských ministrů/ministryň naleznete na webových stránkách CIA.
Na webové stránky jednotlivých ministerstev se můžete podívat zde.
PARLAMENT
Zákonodárnou moc reprezentuje jednokomorový parlament Eduskunta. V parlamentních volbách je na čtyřleté období zvoleno 200 poslanců, z nichž po posledních volbách v roce 2003 tvoří více jak třetinu ženy. Ve sněmovně působí osm parlamentních skupin. Volební práh není stanoven, což zvýhodňuje celonárodně slabé avšak lokálně silné strany. Více informací o finských parlamentních volbách naleznete na webových stránkých finského parlamentu. Následující řádné volby se budou konat v březnu 2011.
POLITICKÉ STRANY
Finský parlamentní systém je po dobu své stoleté historie relativně stabilní. Strany se začaly vytvářet na konci devatenáctého a na počátku dvacátého století podle štěpných liniích (jazyková štěpná linie, socialisticko-nesocialistická linie a linie venkov-město). Sociálně demokratická strana nedosáhla popularity jako její švédský protějšek, ale od roku 1907 se stala se jednou z nejsilnějších stran. Strana středu (původě agrární strana) bývala jakýmsi prostředníkem mezi ostatními stranami, podílela se na vytváření mnoha vlád a dnes je nejsilnější vládní stranou. Národní koaliční strana zažívala popularitu zejména v sedmdesátých letech dvacátého století. Švédská lidová strana je unikátní strana ve finském politickém životě, která reprezentuje švédsky mluvící obyvatelstvo. Křesťanští demokraté jsou druhou nejmenší stranou v parlamentu a jejich popularita postupně upadá. Nový fenomén ve stranickém systému představovala Zelená liga, která se do parlamentu dostala v roce 1987 a na vládě se podílela mezi léty 1995-2002. Pravicová strana Praví Finové je nejmenší parlamentní skupina.
Ve finském více-stranickém systému získávají v parlamentních volbách tři největší strany (sociální demokraté, konzervativci, Strana středu) kolem 20-25 procent. Vládní koalice jsou široké a mohou zahrnovat různou paletu stran. Příkladem toho jsou známé duhové koalice Paava Lipponena (1995-2002), ve kterých se sešla mimo jiné konzervativní Národní koaliční strana s dvěmi levicovými stranami.
Po volbách roku 1991 odešli sociální demokraté do opozice a vláda konzervativců a Strany středu v čele s Eskem Ahem byla u moci do jara 1995. V parlamentních volbách v březnu 1995 utrpěla Strana středu drtivou porážku. Nový předseda Sociální demokracie, Paavo Lipponen, zformoval unikátní vládu složenou ze sociálních demokratů, Národní koalice, zelených, Levicové aliance a Švédské lidové strany. Lipponenova duhová koalice zůstala u moci po celé své funkční období. Mezi jejími nejdůležitějšími cíli bylo uvést a stabilizovat Finsko ve strukturách EU, zlepšit domácí ekonomiku a snížit nezaměstnanost. Následující volby roku 1999 znamenaly posílení vlivu nesocialistických stran, sociální demokraté přesto zůstali nejsilnější parlamentní stranou a Lipponen opět vytvořil vládu ze stran, které již fungovaly ve vládě předchozí. Do roku 2007 byla vládní koalice pod vedením Mattiho Vanhanena tvořena Stranou středu, Sociální demokracií a Švédskou lidovou stranou. Po volbách v roce 2007 se rozložení sil ve vládě nezměnilo, vládní koalice tedy pokračuje ve stejném složení. Příští parlamentní volby jsou naplánovány na březen 2011.
ADMINISTRATIVNĚ SPRÁVNÍ ČLENĚNÍ
Finsko je od roku 1997 rozděleno na 6 krajů (lääni). Je zde celkem 432 samosprávných obcí (kunta), které mají poměrně rozsáhlou samosprávu (např. v problematice výběru daní na svém území).

vseobecne

30. listopadu 2007 v 21:50 | Alex |  Finsko
Obecné:
Originální název: Suomen TasavaltaČeský název: Finská republika
Užívaný název: FinskoAnglický název: Finland
Rozloha: 337 030 km2Poloha: 20°-32° v. d. a 60°-71° s. š.
Využití plochy: 8 % orná půda, 0 % pastviny, 76 % lesy, 16 % ostatníReliéf: nejvyšší bod - Haltiatunturi (1 328 m), nejnižší bod - Baltské moře (0 m)
Vodstvo: nejdelší řeka - Kemijoki (520 km)Klima: mírný pás
Biota: lesy mírného pásu
Politika:
Hlavní město: Helsinky (516 000 obyv.)Další města (tis. obyv.): Espoo 187, Tampere 179
Správní členění: 6 provinciíDatum vzniku: 1917
Forma vlády: parlamentně prezidentskáStátní zřízení: republika
Hlava státu (2006): Tarja HALONENPředseda vlády (2006): Matti VANHANEN

Obyvatelstvo:
Počet obyvatel (2006): 5 231 372Hustota zalidnění: 15 obyv./km2
Národnostní složení: Finové 93 %, Švédové 6 %, LaponciNáboženství: luteráni 89 %, pravoslavní 1 %, bez vyznání 9 %
Věkové složení: 0-14 r. 18 %, 15-64 r. 66,97 %, nad 65 r. 15,03 %Roční přirozený přírůstek: 0,18 %
Střední délka života - muži: 73,92 letStřední délka života - ženy: 81,36 let
Gramotnost: 100 %Urbanizace: 58,5 %
Úřední jazyky: finština, švédština
Hospodářství:
HDP (parita kupní síly): 161,5 mld. USDHDP na 1 obyv. (parita kupní síly): 30 900 USD
Inflace (2005): 0,9 %Hospodářský růst: 2,2 %
Nezaměstnanost (2005): 8,4 %Dluh (2005): 211,7 mld. USD
Nezaměstnanost (2003): 9,2 %Dluh (1993): 30 mld. USD
Zemědělství - sklizeň: pšenice, oves, ječmen, žito, brambory, cukrová řepa
Zemědělství - chov dobytka: skot, ovce, sobi, prasata, drůbež
Průmysl - těžba: železná ruda, chróm, měď, olovo, zinek, nikl, kobalt, zlato, fosfáty
Průmysl - energetika (podíl elektráren): tepelné 41,88 %, jaderné 28,82 %, vodní 16,77 %, ostatní 12,53 %
Průmysl - energetika (výroba): 75,792 mld. kWhPrůmysl - energetika (spotřeba): 81,611 mld. kWh
Vývoz: stroje, chemikálie, kovy, dřevo, papír
Dovoz: potraviny, ropa, chemikálie, dopravní prostředky, železo a ocel, stroje, textil
Odběratelské země: Německo, USA, Švédsko, VB, Rusko, Francie, Japonsko
Dodavatelské země: Německo, Švédsko, Rusko, VB, USA, Japonsko
Doprava: 5 865 km železnice, 77 756 km silnice
Měna: euro (EUR)
Ostatní:
Mezinárodní zkratka: FINVstoupení do OSN: 1955
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): FINJízda: vpravo
Internetová doména: .fiInternetových uživatelů: 3 286 000
Čas k SEČ: +1

Historia na kazdom kroku

30. listopadu 2007 v 21:47 | Alex |  Finsko
Historie Dcery Baltu, jak se Helsinkám často přezdívá, protkává stálé soupeření mezi dvěma baltickými velmocemi: Švédskem a Ruskem. Helsinky založil roku 1550 švédský král Gustav I. Vasa a ve druhé polovině osmnáctého století přešlo město do rukou Ruska.
//<![CDATA[ //]]>
Car Alexandr I. si tehdy dal velmi záležet na rychlé výstavbě a rozvoji města a vtiskl Helsinkám jednotný klasicistní lesk a podobu připomínající raské impérium.
Barevná historie je v Helsinkách vidět na každém kroku, procházkou centrem města nebo k námořní pevnosti Suomenlinna se otevře směrem k fascinující minulosti. Dnes jsou Helsinky, ale i městem budoucnosti. S moderní architekturou, designem a nejnovějšími technologiemi.

Památky v Helsinkách - třeba pevnost Suomenlinna

Doporučujeme navštívit známé Senátní náměstí a trh, které tvoří srdce města. Dalším známým místem je také námořní pevnost Suomenlinna, postavená v roce 1700, která je světové největší námořní pevností světa a je díky tomu zapsána i v památkách UNESCO. Z centra vás do bývalé námořní pevnosti doveze trajekt zhruba za čtvrt hodiny. Zpáteční lodní lístek stojí 5,50 eur. S turistickou kartou Helsinky Card plujete tam i zpátky zdarma.

Úchvatný kostel ve skále - Temppeliaukio Kirko

Nejfotografovanějším místem a památkou Helsinek je pravděpodobně Katedrála, která oslavila v roce 2002 své 150. výročí. Oproti tomu nejznámější turistickou atrakcí Helsinek je kamenný kostel Temppeliaukio Kirko, který slouží i jako velmi dobrý příklad moderní architektury této metropole. Jeho architekti, Timo a Tulko Suomalainenové se jej rozhodli postavit přímo v nitru skály. Roku 1969 byl v žulové skále vystřílen otvor a nad ním zbudována úchvatná dvanáctimetrová kopule ze sklad, oceli a měděného drátu.

5. Rozhodnutie

27. listopadu 2007 v 14:25 | Alex
www.konry.blog.czwww.konry.blog.czwww.konry.blog.czwww.konry.blog.czwww.konry.blog.czwww.konry.blog.cz
www.konry.blog.czwww.konry.blog.czwww.konry.blog.czwww.konry.blog.czwww.konry.blog.cz

Foto z chatu

27. listopadu 2007 v 14:24 | Alex